Artėjant rinkimams piliečiai fiksuoja pažeidimus

2015-01-28 17:20:18

Gruodžio - sausio mėnesiais aktyviausiai apie galimus rinkimų tvarkos pažeidimus  informuoja didžiųjų Lietuvos miestų gyventojai. Pasak trečius metus rinkimus stebinčios visuomeninės organizacijos “Baltosios pirštinės” vadovo Simo Simanausko, daugiausiai pranešimų yra susiję su nepažymėta politine reklama.

Iki šiol piliečiai į “Baltąsias pirštines” aktyviausiai kreipėsi dėl nepažymėtos agitacinės medžiagos: plakatų, skrajučių, straipsnių ir kandidatų pasisakymų žiniasklaidos priemonėse. Per pastaruosius du mėnesius dėl galimų rinkimų tvarkos pažeidimų į visuomeninę organizaciją “Baltosios pirštinės” kreiptasi daugiau nei 50 kartų. Išanalizavus pranešimų turinį, 24 perduoti tirti Vyriausiajai rinkimų komisijai arba savivaldybių rinkimų komisijoms. 5 skundai patvirtinti, 4 skundai pažeidimais nepripažinti, dėl kitų atsakymo vis dar laukiama.

“Šiemet piliečiai yra labai aktyvūs, kasdien sulaukiame nuo penkių iki dešimties  pranešimų apie galimai nepažymėtą politinę reklamą, šią informaciją tikrina mūsų savanoriai. Jei įtarimai pasitvirtina, informacija perduodama atsakingoms institucijoms”, - teigia organizacijos vadovas S. Simanauskas.

Pasak “Baltųjų pirštinių” atstovo, apie rinkimų pažeidimus informuojančių asmenų skaičius kasmet yra vis didesnis, piliečiai tampa aktyvesni. Pavyzdžiui pernai, iki Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų likus mėnesiui, rinkimų stebėjimo organizacija buvo sulaukusi vos kelių pranešimų. Kita vertus, S. Simanauskas pripažįsta, jog artėjantys Savivaldybių tarybų rinkimai išskirtiniai juose dalyvaujančių kandidatų skaičiumi, kurie dėl tarybos nario ar mero kėdės konkuruoja įvairiausiais būdais.

Ruošdamiesi artėjantiems rinkimams, aplankėme visas Lietuvos savivaldybes. Mažesnėse jų, bendraujant su regionų rinkimų komisijomis ir dabartiniais tarybų nariais, ne kartą teko girdėti, jog atokesnėse vietovėse rinkėjai į kandidatų pusę lenkiami ne tik pažadais, bet ir maisto prekėmis, alkoholiu”, - sako S. Simanauskas.

Siekdama užtikrinti skaidrius 2015 m. Savivaldybių tarybų rinkimus, visuomeninė organizacija “Baltosios pirštinės” plečia savanorių komandą. Šiuo metu visoje Lietuvoje “Baltųjų pirštinių” savanorių veiklą organizuoja virš 50 asmenų. Organizacijos vadovo teigimu, “Baltųjų pirštinių” veiklos organizavimu ir savanorių koordinavimu užsiimti gali tik jokiai politinei partijai nepriklausantys asmenys, tuo tarpu “Baltųjų pirštinių” savanoriais yra kviečiami tapti visi, sklandžią rinkimų eigą užtikrinti norintys piliečiai.

Piliečiai prie “Baltųjų pirštinių” savanorių komandos gali prisijungti registruodamiesi internetinėje svetainėje www.baltosiospirstines.lt arba el.paštu [email protected]

2014 -2015 m. “Baltųjų pirštinių” veikla yra finansuojama Pilietinės visuomenės instituto 2014–2016 m.  įgyvendinamo projekto „Sąmoningas ir aktyvus piliečių gyvenimas viešajame gyvenime“. Projektas finansuojamas Europos Ekonominės Erdvės Finansinio Mechanizmo NVO programos Lietuvoje.