Rinkimai nebuvo garbingi

2014-06-05 20:11:42

Pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ savanoriai prieš Prezidento rinkimus visų septynių kandidatų paprašė pasirašyti Deklaraciją dėl garbingų ir sąžiningų rinkimų, stebėjo visą rinkimų procesą, fiksavo pažeidimus ir juos perdavė policijai bei Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK). Po Prezidento rinkimų atliktoje analizėje matyti, kad visų kandidatų šalininkai – vieni dažniau, kiti rečiau – nevykdė deklaracijoje pasirašytų pasižadėjimų.

 

Anot vieno iš „Baltųjų pirštinių“ lyderių Tado Langaičio, didžiąją dalį pažeidimų sudaro agitacijos draudimo laikotarpiu bei rinkimų dieną nepašalinta politinė reklama.

 

„Agitacijos draudimo taisyklės, deja, yra chaosas, kuriame tiek šiemet, tiek ir ankstesniuose rinkimuose pasiklydo visi kandidatai. Kai kurie iš jų galbūt ir netyčia, neplanuodami pažeisti nustatytos tvarkos.

 

Būtina apsispręsti, kuriuo keliu einame - draudžiame agitaciją 30 valandų iki rinkimų pradžios ar nedraudžiame. Jei draudžiame, tada VRK privalo kontroliuoti ir bausti visus agitacijos draudimo pažeidėjus. Jei nedraudžiame, tada leidžiame visiems kandidatams laisvai reikštis iki pat balsavimo pradžios. Dabar mes turime situaciją, kur agitacijos draudimo pažeidimų yra daug, VRK nesusitvarko su krūviu ir atsakydama į žmonių skundus vengia atsakomybės. Agitacija socialiniuose tinkluose aktyviai vyko net ir rinkimų dienomis. Jei nesusitvarkome dabar, kas mūsų laukia ateityje, kai socialiniai tinklai ir kitos virtualios viešosios erdvės taip dinamiškai vystosi?“, - VRK ragina apsispręsti T. Langaitis.

 

Visgi buvo užfiksuota ir grubių pažeidimų, kurie niekaip nedera su sąžiningų ir garbingų rinkimų pasižadėjimais. Iniciatyvos savanoriai tikina, kad tik po perspėjimo rinkimų dienos ryte „Forum Cinemas“ nustojo rodyti Artūro Zuoko reklamą. „Forum Cinemas“ buvo atitinkamai skirta žymi piniginė bauda. Naglio Puteikio šalininkai piktybiškai atsisakė patraukti šio kandidato į Prezidentus reklamos, pastatytos prie rinkimų apylinkių rinkimų dieną, net įsikišus policijai. Masinį rinkėjų pasipiktinimą sukėlė ir Zigmanto Balčyčio agitacinė SMS žinutė, dėl jos gautos rekordinis skaičius piliečių skundų. Na o labiausiai neramina per visus rinkimus pasikartojantis Valdemaro Tomaševskio šalininkų galimai vykdomas rinkėjų papirkinėjimas, kuriam tinkama aplinka galimai iš anksto yra paruošiama naudojant šio politiko šalininkų valdomus administracinius resursus Vilniaus regione.

 

Surinkę visą medžiagą ir ją išanalizavę, „Baltųjų pirštinių“ savanoriai pastebėjo, kad visi kandidatai į Prezidentus bent kartą nusižengė savo pažadams, po kuriais pasirašė Deklaracijoje dėl garbingų ir sąžiningų rinkimų. Daugiausiai, beveik trečdalį pažeidimų sudarė kandidato į Prezidentus Zigmanto Balčyčio rinkimų štabo ir šalininkų veiksmai, mažiausiai pažeidimų padarė Dalios Grybauskaitės bei Bronio Ropės šalininkai.

 

Kiek pažeidimų padarė kiti kandidatai į Prezidentus, galite pamatyti peržiūrėję šią lentelę:

 

 

Kandidatas į LR Prezidentus

Užfiksuoti galimi pažeidimai

Zigmantas Balčytis

32%

Valdemar Tomaševski

20%

Artūras Zuokas

18%

Naglis Puteikis

16%

Artūras Paulauskas

7%

Dalia Grybauskaitė

5%

Bronis Ropė

2%

 

Lentelė 1. Užfiksuotų galimų Prezidento rinkimų pažeidimų statistika, pagal kandidatų į Prezidentus rinkimų štabus. "Baltosios pirštinės", 2014.06.05